Žijete bez lepku? Co potřebujete vědět

Lepek

Co je lepek?

Lepek je vlastně směs bílkovin, které se přirozeně vyskytují v některých obilovinách, jako je pšenice, žito a ječmen. Představte si ho jako jakési "lepidlo", které drží potraviny pohromadě a dodává jim pružnost a nadýchanost. Když se řekne "lepek", většina lidí si vybaví chleba nebo pečivo, ale ve skutečnosti se přidává i do spousty dalších potravin, o kterých byste to možná ani neřekli - třeba do omáček, polévek, uzenin nebo i sladkostí. Pro většinu lidí je lepek naprosto neškodný a je běžnou součástí jídelníčku. Pro lidi s celiakií nebo s intolerancí na lepek je ale lepek velký nepřítel. U nich totiž vyvolává imunitní reakci, která poškozuje sliznici tenkého střeva a brání správnému vstřebávání živin z potravy. Pro ně je bezlepková dieta nezbytná.

Celiakie: Nesnášenlivost lepku

Celiakie, často mylně považovaná za alergii, je ve skutečnosti autoimunitní onemocnění, které postihuje tenké střevo. Spouštěčem je lepek, tedy bílkovina obsažená v obilovinách jako je pšenice, žito a ječmen. U celiaků vyvolává lepek nepřiměřenou reakci imunitního systému, který následně napadá sliznici tenkého střeva. To vede k poškození klků, jež jsou zodpovědné za vstřebávání živin z potravy.

Lepek, složený z proteinů gluteninu a gliadinu, je zodpovědný za pružnost a tvar těsta. Pro většinu populace je neškodný, ale u celiaků způsobuje závažné zdravotní komplikace. Příznaky celiakie jsou rozmanité a zahrnují průjem, nadýmání, únavu, anémii, kožní problémy a další. Jedinou účinnou léčbou je celoživotní bezlepková dieta, která spočívá v úplném vyloučení lepku z jídelníčku.

Pro celiaky je zásadní vyhýbat se potravinám obsahujícím pšenici, žito, ječmen a oves, který je často kontaminován lepkem. Existuje však široká škála přirozeně bezlepkových potravin, jako je rýže, kukuřice, quinoa, pohanka, amarant, ovoce, zelenina, maso, ryby, mléčné výrobky a další. V dnešní době je navíc na trhu dostupné množství bezlepkových produktů, které nahrazují běžné potraviny obsahující lepek.

Lepek, ten záhadný prvek obilí, je pro někoho požehnáním, pro jiného prokletím.

Eliška Dvořáková

Příznaky intolerance lepku

Intolerance lepku, také známá jako celiakie, je autoimunitní onemocnění, které postihuje tenké střevo. U lidí s celiakií spouští lepek, bílkovina obsažená v pšenici, ječmeni a žitě, imunitní reakci, která poškozuje sliznici tenkého střeva. To narušuje vstřebávání živin z potravy a vede k řadě příznaků. Příznaky intolerance lepku se liší od člověka k člověku a mohou se pohybovat od mírných až po závažné.

Porovnání obsahu lepku v různých obilovinách
Obilovina Obsah lepku (přibližně)
Pšenice 10-15%
Žito 8-12%
Ječmen 10-14%
Oves Obsahuje lepek, ale jiný typ (avenin)
Kukuřice Neobsahuje lepek
Rýže Neobsahuje lepek

U některých lidí se nemusí objevit žádné zjevné příznaky, zatímco u jiných se mohou vyskytnout zažívací potíže, jako je průjem, zácpa, nadýmání, bolesti břicha a ztráta hmotnosti. Mezi další běžné příznaky patří únava, anémie, kožní vyrážky, deprese, úzkost a bolesti kloubů. U dětí může intolerance lepku vést ke zpomalení růstu a opožděné pubertě.

Je důležité si uvědomit, že příznaky intolerance lepku se mohou u jednotlivých osob lišit a mohou se podobat příznakům jiných onemocnění. Proto je důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte podezření na intoleranci lepku. Včasná diagnostika a léčba jsou zásadní pro zvládnutí symptomů a prevenci dlouhodobých zdravotních komplikací.

Diagnostika a léčba celiakie

Celiakie, někdy nazývaná glutenová enteropatie, je autoimunitní onemocnění, které postihuje tenké střevo a je vyvoláno konzumací lepku. Lepek je bílkovina, která se nachází v pšenici, ječmeni a žitu. U jedinců s celiakií konzumace lepku vyvolává imunitní reakci, která poškozuje sliznici tenkého střeva. Toto poškození ztěžuje vstřebávání živin z potravy, což vede k různým příznakům, jako jsou průjem, bolest břicha, únava a ztráta hmotnosti.

Diagnostika celiakie obvykle zahrnuje krevní testy na protilátky specifické pro celiakii a biopsii tenkého střeva. Krevní testy detekují přítomnost protilátek, které imunitní systém vytváří v reakci na lepek. Biopsie zahrnuje odebrání malého vzorku tkáně z tenkého střeva, aby se zkontrolovalo poškození.

V současné době neexistuje lék na celiakii. Jedinou účinnou léčbou je celoživotní bezlepková dieta. To znamená vyhýbat se všem potravinám obsahujícím pšenici, ječmen a žito. Existuje mnoho bezlepkových alternativ těchto obilovin, jako je rýže, kukuřice, quinoa a amarant. Dodržování bezlepkové diety může být náročné, ale je nezbytné pro zvládnutí symptomů celiakie a prevenci dlouhodobých zdravotních komplikací.

Lepek a zdraví: Mýty a fakta

Lepek, bílkovina nacházející se v obilovinách jako pšenice, ječmen a žito, se v posledních letech stal terčem mnoha diskuzí a kontroverzí. Zatímco pro většinu populace je lepek neškodný, existuje malá část lidí, kteří trpí celiakií, autoimunitním onemocněním, při kterém konzumace lepku vyvolává imunitní reakci poškozující tenké střevo. Pro tyto jedince je bezlepková dieta nezbytná. Existuje však i skupina lidí, kteří se lepku vyhýbají bez lékařského důvodu, a to z důvodu domnělých zdravotních benefitů.

Mezi nejčastější mýty o lepku patří tvrzení, že způsobuje nadýmání, únavu, migrény a přispívá k nárůstu hmotnosti. Vědecké důkazy pro tato tvrzení jsou však omezené a často neprůkazné. Pro většinu lidí je konzumace lepku bezpečná a neexistuje žádný důvod se mu vyhýbat. Naopak, obiloviny obsahující lepek jsou důležitým zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů.

Pokud máte podezření na nesnášenlivost lepku, je důležité se poradit s lékařem a podstoupit relevantní testy. Samodiagnostika a samoléčba může být nebezpečná a vést k nutričním deficitům.

Bezlepková dieta: Pro koho?

Bezlepková dieta je v dnešní době velmi diskutovaným tématem. Mnoho lidí se pro ni rozhoduje z různých důvodů, ale ne vždy je to nutné. Lepek, bílkovina obsažená v obilovinách jako je pšenice, ječmen a žito, může u některých lidí vyvolávat zdravotní potíže. Pro ty, kteří trpí celiakií, což je autoimunitní onemocnění, je bezlepková dieta nezbytná. U celiaků lepek poškozuje sliznici tenkého střeva a znemožňuje tak správné vstřebávání živin. Příznaky celiakie jsou různé, od zažívacích potíží, jako jsou průjmy, nadýmání a bolesti břicha, až po únavu, chudokrevnost a kožní problémy.

Bezlepkovou dietu by měli dodržovat i lidé s alergií na pšenici. Na rozdíl od celiakie se u alergie na pšenici nejedná o autoimunitní reakci, ale o přehnanou reakci imunitního systému na bílkoviny obsažené v pšenici. Příznaky alergie na pšenici se mohou projevit ihned po konzumaci pšeničných produktů a zahrnují kožní reakce, svědění, otoky, dýchací potíže a v závažných případech i anafylaktický šok.

Existuje i skupina lidí, kteří trpí takzvanou neceliakální glutenovou senzitivitou. U těchto jedinců se po konzumaci lepku objevují podobné příznaky jako u celiakie, ale bez poškození sliznice tenkého střeva. Přesná příčina neceliakální glutenové senzitivity není dosud objasněna.

Tipy pro bezlepkové stravování

Bezlepková dieta je v dnešní době čím dál běžnější. Není to jen módní trend, ale pro mnoho lidí s celiakií nebo neceliakální glutenovou senzitivitou je to nezbytnost. Lepek, bílkovina obsažená v obilovinách jako je pšenice, ječmen a žito, jim způsobuje zdravotní potíže. Přechod na bezlepkovou stravu ale nemusí být složitý. Stačí se řídit pár tipy. Vybírejte přirozeně bezlepkové potraviny jako je rýže, kukuřice, quinoa, pohanka, amarant, brambory, luštěniny, ovoce, zelenina, maso, ryby, vejce a mléčné výrobky. Při nákupu balených potravin vždy pečlivě čtěte etikety. Hledejte symbol přeškrtnutého klasu nebo text "bez lepku". Dávejte si pozor na skrytý lepek. Ten se může nacházet v omáčkách, dresincích, uzeninách, instantních polévkách a dalších zpracovaných potravinách. Nebojte se experimentovat v kuchyni. Existuje spousta receptů na chutná a zdravá bezlepková jídla. Při stolování mimo domov se informujte o bezlepkových variantách. Mnoho restaurací dnes již nabízí bezlepkové menu. Pamatujte, že s trochou plánování a informovanosti může být bezlepkové stravování snadné a chutné.

Publikováno: 07. 07. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Veronika Hrubá

Tagy: lepek | bílkovina v obilovinách