Paruky: Trend, který ovládne váš šatník!

Paruky

Paruky: Od starověku po Laufsteg

Od nepaměti sloužily paruky nejen jako módní doplněk, ale i jako symbol moci, prestiže a společenského postavení. Již staří Egypťané si holili hlavy a nosili propracované paruky z lidských vlasů, vlny a rostlinných vláken. Tyto paruky je chránily před sluncem a zároveň jim dodávaly důstojný vzhled. Ve starověkém Řecku a Římě byly paruky běžnou součástí divadelních kostýmů a pomáhaly hercům ztvárňovat různé postavy. Po pádu Římské říše obliba paruk na čas opadla, aby se s novou silou vrátila v 16. století. Na francouzském královském dvoře se staly symbolem bohatství a luxusu. Paruky se vyráběly z drahých materiálů, zdobily se peřím, šperky a stuhami. Móda se rychle rozšířila do celé Evropy a paruky se staly nepostradatelnou součástí šatníku šlechty i bohatých měšťanů.

Typy paruk: Materiály a konstrukce

Paruky se vyrábějí z různých materiálů a liší se i svou konstrukcí. Nejčastěji se setkáme s parukami z lidských vlasů a syntetických vláken. Lidské vlasy působí přirozeně a dají se tepelně upravovat, jsou ale náročnější na údržbu a dražší. Syntetické paruky jsou dostupnější, snadno se udržují a drží tvar i v náročnějších podmínkách. Existují i ​​smíšené paruky, které kombinují výhody obou materiálů.

Konstrukce paruky ovlivňuje její vzhled, pohodlí i cenu. Paruky se dělí na monofilamentové, lace front a klasické. Monofilamentové paruky mají na temeni průhlednou síťku, která vytváří iluzi přirozeného růstu vlasů. Lace front paruky mají síťku pouze v přední části, což umožňuje vytvářet různé účesy s pěšinkou. Klasické paruky jsou cenově nejdostupnější, ale nemusí působit tak přirozeně jako dražší varianty.

Výběr správné paruky: Tvar obličeje a styl

Tvar vašeho obličeje hraje klíčovou roli při výběru té správné paruky. Správný střih dokáže zvýraznit vaše rysy a dodat přirozený vzhled. Máte-li oválný obličej, máte štěstí! Tento tvar sluší téměř všem stylům. Kulatý obličej bude vypadat delší s parukou s delšími vrstvami kolem obličeje. Naopak, hranatý obličej se zjemní s parukou s jemnými vlnami nebo kadeřemi. Prodloužený obličej bude vypadat vyváženěji s parukou s ofinou nebo s kratšími vrstvami. Nebojte se experimentovat s různými styly a najít ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Pamatujte, že výběr paruky je velmi osobní a měli byste se v ní cítit sebevědomě a krásně.

Péče o paruku: Mytí, styling, uchovávání

Paruky, ať už je nosíte denně, nebo jen příležitostně, vyžadují péči, aby vypadaly co nejdéle skvěle. Mytí je základ. Frekvence závisí na typu paruky a jak často ji nosíte. Obecně platí, že syntetické paruky stačí mýt jednou za 10-12 nošení, zatímco lidské vlasy snesou mytí častěji. Používejte speciální šampony a kondicionéry určené pro paruky, běžné přípravky by mohly strukturu vlasů poškodit. Po umytí paruku jemně vymačkejte v ručníku a nechte volně uschnout na stojanu. Styling paruky závisí na jejím typu. Syntetické paruky si většinou drží svůj tvar, ale můžete je upravovat pomocí kartáče a studeného vzduchu z fénu. Lidské vlasy lze upravovat teplem, ale s mírou. Pro uchování tvaru a prodloužení životnosti paruky je ideální skladovat ji na stojanu na paruky. Ten udrží její tvar a zabrání zacuchání. Pokud paruku delší dobu nepoužíváte, uložte ji do krabice nebo sáčku, abyste ji ochránili před prachem a světlem.

Paruky pro sebevědomí a zábavu

Paruky už dávno nejsou jen záležitostí nutnosti, ale staly se i skvělým doplňkem pro ty, kteří se chtějí cítit sebevědoměji, experimentovat se svým vzhledem nebo se jednoduše pobavit. Ať už toužíte po dlouhých vlasech, odvážné barvě nebo chcete jen vyzkoušet něco nového, paruka vám to umožní bez trvalých změn. Na trhu je dnes nepřeberné množství druhů a stylů, ze kterých si vybere opravdu každý. Od syntetických paruk, které jsou cenově dostupnější a nenáročné na údržbu, až po paruky z pravých vlasů, které působí přirozeně a luxusně. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, s parukou snadno a rychle proměníte svůj vzhled a dodáte si na sebevědomí.

Publikováno: 14. 06. 2024

Kategorie: móda

Autor: Miroslava Vojtěchová

Tagy: paruky | umělé vlasy